Budujemy przyjazną

PRZESTRZEŃ

Bryła i Makabryła Roku 2008 - wyniki
19.02.2009

Źródło: Bryla.pl

Oddano ponad 9 tys. głosów w każdej z kategorii, emocje sięgały zenitu, a forum kipiało od opinii. Tak w kilku słowach można opisać przebieg głosowania w kolejnym plebiscycie Bryła i Makabryła Roku 2008.

Podobnie jak rok temu, plebiscyt Bryła i Makabryła Roku wzbudził wiele kontrowersji i żywych reakcji. Jedno jest pewne, wybór nie należał do łatwych. w sumie pojawiło się dwanaście nominacji, po sześć do każdej z kategorii. Nominowane obiekty zostały wyselekcjonowane na podstawie nadesłanych przez Was propozycji. Zarówno Bryły jak i Makabryły to budynki, które powstały w ciągu ubiegłego roku. Pochodzące z całej Polski obiekty, można było oceniać w głosowaniu, które wystartowało w piątek. Oficjalne zakończenie nastąpiło w środę, w samo południe. Do końca nie było pewne, kto tak na prawdę zwycięży. Jeszcze w środę do godziny 10:00 w kategorii Bryła Roku prowadził zespół domów jednorodzinnych z Krakowa.

Zaułek Onyx to jedno z najbardziej nietypowych osiedli w Polsce, które zaskarbiło sobie wielu zwolenników, jednak wzbudziło też wiele skrajnych opinii wśród internautów. Muzeum Wsi Opolskiej w ostatniej chwili przejęło jednak prowadzenie i z liczbą 2084 głosów utrzymało je do samego końca głosowania. Gratulujemy młodym twórcom z db architekci, którzy w zgrabny sposób połączyli tradycję z nowoczesnością! Zaułek Onyx zyskał, więc ostatecznie drugie miejsce, co dla jednych będzie z pewnością zbawieniem, a dla innych lekkim niedosytem.

Na miejscu trzecim uplasowała się kamienna bryła Muzeum Ziemi Przemyskiej, które na początku było faworytem. Budynek ten, podobnie jak Muzeum Wsi Opolskiej, nominowane było do tegorocznej Nagrody Miesa van der Rohe. w przypadku Makabryły wyniki były bardziej przewidywalne. Już od samego początku prym wiódł nowy budynek TVP w Warszawie. Jedynym godnym przeciwnikiem tej wielkiej poskręcanej bryły była koszalińska Galeria Hosso, współczesny obiekt handlowy, utrzymany w stylistyce zabytkowych kamieniczek. Mimo dzielnej walki nie zdołała ona jednak prześcignąć „dzieła” Czesława Bieleckiego, które otrzymało od Was miano tegorocznej Makabryły, zdobywając tym samym 2786 głosów. Na miejscu trzecim znalazła się natomiast „Upiorna Opera” z Krakowa.